Hakkında

Her Şeyden Bir Parça

Merhaba,

Ben Selman KAYA. Liseden beri oldukça aktif bir çocuktum. O zamanlar bilgisayarları, teknolojiyi, kodlamayı, kitap okumayı ve yabancı dizi izlemeyi çok severdim. Bu konularda sürekli olmasa da sık sık araştırmalar yapar, kendimi geliştirmeye çalışırdım. Bunların dışında uçakları ve gemileri çok severdim. Bunlarla ilgili özellikle lisenin ilk yılında sürekli olmasa da sık sık araştırmalar yapardım, nasıl çalıştıklarını anlamaya çalışırdım. Anladıkça da daha çok hayran kalırdım, daha çok merak eder, daha çok araştırırdım.

Lisenin ilerleyen yıllarında Fen Bilimleri alanını seçmeme rağmen alanım dışındaki Sosyoloji ve Psikoloji’ye de merak saldım. Lise öğrencilerine yönelik bazı yarışmalara katılmak amacıyla projeler hazırladım. 10. Sınıfta hazırlamak sosyal yanı da olan bir projeye başladım, aylar boyunca çalışıp ilerledim ancak çeşitli bürokratik engellemeler yüzünden bu projeyi hiçbir zaman tamamlayamadım. Sonraki iki yılda yine aynı yarışmalara katılmak için aynı şekilde sosyal içerikli birkaç projeye daha hazırladım veya hazırlayan kişilere yardımcı oldum. Bu projelerle biraz da tecrübesizliğimden dolayı yarışmalar sırasında ciddi bir başarı eldemedim ancak belli bir yere gelmeyi başardım.

Lise yıllarında tüm bunların dışında Kimya ve Biyoloji de benim çok fazla hoşuma giden alanlardı. Özellikle pratik anlamla bu alanlarda deneyler yapma ya da çalışmak çok hoşuma gidiyordu.

Liseden sonra hayatıma bilgisayar alanında devam etmek istediğime karar verdim ve Bilgisayar Mühendisliği alanını seçtim. 2012 yılında İzmir’deki Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde lisans eğitimine başladım. Üniversite hayatım boyunca özellikle 3 alanda kendimi geliştirme fırsatı bulabildim. Bu alanlar; Web Teknolojileri, Mobil Platformlar ve Gömülü Sistemler idi. Bu konularda elimden geldiğince çok şey öğrenmeye çalıştım ama daha yolun çok başında olduğum için öğrenecek çok şeyim olduğunun da farkındayım. Bu blogu açmamın bir nedeni de belki de budur. Yani kendimi daha çok geliştirebilmek.

Üniversite yıllarında kendimi sadece okul ve dersler anlamında geliştirmek istemiyordum, daha fazlasını yapmak istiyordum. Bu nedenle de çeşitli topluluklara dahil oldum, tiyatroya merak saldım ve çok kısa bir süre de olsa birkaç grupta yer aldım, çocukluğumdan beri hep istediğim yazarlık hayalleri için bazı denemelerde bulundum, Türkiye’nin her yanından gelen insanlarla oluşturduğumuz bir oluşumda gönüllü işler yaptık, amatör fuarlar düzenledik.

2017 Haziran’ında okuldan mezun olduktan sonra İzmir ve Manisa’daki şirketlerde Yazılım Geliştirme Mühendisi olarak çalıştım. Son durağım da İstanbul oldu.

 

Bilgisayar alanında daha önce hangi teknolojiler üzerinde daha çok çalıştığıma gelince de şu konuları sıralayabilirim; Arduino, Java, PHP, ASP.NET MVC, Node.JS, JavaScript, Native Android Uygulama Geliştirme.

İlerleyen zamanlarda öğrenmek istediğim konulara gelecek olursak şunları sıralayabilirim; Makine Öğrenmesi, React Native, WordPress.

 

Bu kadar dağınık bir ilgi alanım olduğu için işin doğrusu bu blogda nelere yer vereceğimden ben de emin değilim. Zaman hepimize gösterecek sanırım.

 

 

28 Nisan 2018, İstanbul

Selman KAYA